Klimatyzacja Stargard

Jak działa klimatyzacja w domu?

Klimatyzacja w domu

Obecnie klimatyzacja w domu stała się jedną z podstawowych instalacji. Dzieje się tak głównie za sprawą zmian klimatycznych – jeszcze kilka lat temu klimatyzacja w Polsce kojarzyła się z luksusem, dzisiaj ocieplenie klimatu wręcz wymusza na nas zapewnienie sobie komfortu w domu bez względu na to, jaka aktualnie pogoda panuje za oknem. Jak w takim razie działa klimatyzacja w domu?

Każdy klimatyzator składa się z kilku podstawowych elementów. Są to: parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężony oraz dwa wentylatory, których zadaniem jest wymuszenie przepływu powietrza wokół wymienników. Biorąc pod uwagę wymienione elementy często porównuje się działanie klimatyzatora do działania lodówki.

Podstawowa zasada działania klimatyzatora

W klimatyzatorze czynnik roboczy krąży między parownikiem a skraplaczem. Parownik można porównać do zamrażalnika wcześniej wspomnianej lodówki. Parownik odpowiada za odbiór ciepła z pomieszczenia, natomiast skraplacz odpowiada za oddawanie ciepła do otoczenia. W konsekwencji klimatyzator zabiera z pomieszczenia powietrze gorące, wyprowadzając je poza budynek, zaś wprowadza pożądane powietrze ochłodzone.

Zadanie sprężarki i zaworu w klimatyzatorze

Sprężarka i zawór w klimatyzatorze są niezbędne do tego, aby czynnik roboczy mógł przejść w fazę ciekłą bądź gazową. Dzięki temu w pomieszczeniu, z którego odbierane jest ciepło, zachodzi proces parowania. Kolejny proces, proces skraplania, odpowiada za oddawanie ciepła na zewnątrz – ciepło zostaje zamienione w wodę, która jest wyprowadzana na zewnątrz budynku.

Co znajduje się w pomieszczeniu?

Wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia znajduje się parownik z wentylatorem, który dba o to, aby dochodziło do przepływu powietrza. Natomiast elementy wytwarzające najwięcej hałasu, czyli skraplacz, sprężarka oraz zawór rozprężny, znajdują się na zewnątrz. Dzięki takiemu rozmieszczeniu elementów hałasy nie wpływają na komfort mieszkańców.

Regularny serwis klimatyzatora

Obecność pary wodnej jak i samej wody w klimatyzatorze mogą być przyczyną rozwoju rozmaitych grzybów, bakterii i pleśni w urządzeniu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego decydując się na klimatyzację w domu, należy pamiętać o tym, aby regularnie ją serwisować. Specjaliści zalecają – klimatyzacja powinna być czyszczona dwa razy w roku: przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu.

Dzisiaj klimatyzatory nie kosztują tak dużo, jak jeszcze kilkanaście lat temu, w związku z tym znalazły się w zakresie możliwości finansowych wielu osób. I co warto kolejny raz podkreślić – bez względu na to jaka temperatura panuje na zewnątrz, klimatyzacja w domu to bez wątpienia gwarancja komfortu cieplnego.